برا تو
برا تو

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
سامسونگ رکورد استفاده از فناوری‌های تصویری در گوشی‌های تلفن‌همراه را شکست

سامسونگ رکورد استفاده از فناوری‌های تصویری در گوشی‌های تلفن‌همراه را شکست
#1
Star 
به‌ گزارش عصر ارتباط، همزمان با پیشرفت تکنولوژی و ورود قابلیت‌های نوین و در عین حال قدرتمند که در جذب کاربران حرفه‌ای موفق عمل کرده‌اند، صفحه‌نمایش نیز به‌عنوان یکی از عناصر اصلی هر گوشی تلفن‌‌همراه، از پوسته ابتدایی خود خارج شده و از همین رو هر روز شاهد ورود فناوری‌هایی تازه برای نمایشگرهای موبایل هستیم. اگرچه تمامی این نمونه‌ها تصاویر را برای کاربر به نمایش می‌گذارند، اما تفاوت اصلی در نوع نمایش، کیفیت، کنتراست و رنگ‌بندی آنها است که موجب تمایز گوشی‌ها و حتی برندهای از یکدیگر می‌شود. این در حالی است که باریک ‌شدن صفحه‌نمایش‌ها و در نتیجه آن مصرف کمتر باتري دیگر مشخصاتی است که نمونه‌های جدیدتر برای کاربر به ارمغان آورده‌اند. در این میان سامسونگ به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در عرضه تجهیزات تصویری، تنها شرکتی است که از تمامی فناوری‌های صفحه‌نمایش در محصولات خود بهره گرفته است.


TFTها در حال انقراض

صفحه‌نمایش‌های (TFT (Thin Film Transistor، از اولین نمونه‌های استفاده شده در گوشی‌های تلفن‌همراه محسوب می‌شود. ورود این صفحه‌نمایش‌ها که در مقایسه با نمونه‌های معمولی موسوم به ‌Active Matrix از قابلیت خوانش بهتر در نور مستقیم برخوردار است، توانست تحولی بنیادین در سری گوشی‌های هوشمند ایجاد کند. اگرچه عمر این صفحه‌نمایش‌‌ها را می‌توان با سن گوشی‌های هوشمند مقایسه کرد، اما وجود محدودیت‌های خاص همچون کم‌شدن کنتراست، به‌تدریج برندهای معتبر را به تغییر به سمت نمونه‌های جدیدتر واداشته است. این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان با استفاده از فناوری‌های ویژه، قابلیت تفکیک 16 میلیون رنگ یا وضوح تصویر بالای 800×480 پیکسل را برای کاربران به ارمغان آوردند، اما فقدان کنتراست،‌ روشنایی و رنگ مناسب به دلیل وجود لایه‌های مختلف روی صفحه‌ اصلی به‌خصوص در نمونه‌های تمام‌لمسی موجب شد که این صفحه‌نمایش‌های ابتدایی به‌تدریج جایگاه خود را چه در میان کاربران و چه سازندگان از دست بدهند. تمامی برندهای سازنده گوشی تلفن‌همراه از این صفحه‌نمایش در محصولات خود استفاده کرده‌اند این در حالی است که تفاوت آنها در اندازه یا تعداد رنگ قابل تفکیک آنها بوده است.

LEDها نسل سوخته

پیش از ورود تلویزیون‌های LED و تنها مدتی پس از ورود این فناوری، شرکت‌های گوشی‌ساز بار دیگر دست به‌کار شده و اولین گوشی‌های مجهز به صفحه‌نمایش LED را عرضه کردند. Light-emitting diod‌ها که براساس فناوری روشن و خاموش شدن دیودهای نوری پشت صفحه‌نمایش تصویرسازی می‌کنند، به دلیل ‌همین خاموش و روشن شدن دیودها در یک زمان مشخص، قادر هستند کنتراست تصاویر را تا حد ایده‌آل بالا ببرند. این موضوع خود سبب می‌شود که رنگ‌های مشکی و سفید واقعی‌تر به‌نظر رسیده و از همین‌رو رنگ‌بندی سایر رنگ‌ها نیز از شفافیت بهتری در این صفحه‌نمایش‌ها برخوردار باشند. در انواع جدیدتر این فناوری به دلیل تبدیل دیودها از رنگ قرمز به رنگ‌های قابل دیدن، شفافیت تصاویر نیز در بالاترین حد ممکن به‌نمایش گذاشته می‌شود. این صفحه‌نمایش‌ها به دلیل حذف یکی از لایه‌های رویی کمی نازک‌تر از انواع TFT هستند.‌ البــته مصرف برق کــمتر در مقـایسه با TFTها نیز از دیگر قابلیت‌های این نمونه‌‌ها به‌شمار می‌روند. نوکیا، سامسونگ و ال‌جی برندهای مطرحی هستند که از این صفحه‌نمایش در محصولات خود استفاده کرده‌اند. البته سهم دو برند کره‌ای در به‌کارگیری LEDها بیشتر از برند فنلاندی نوکیا بوده است.

OLEDها تازه‌واردهای خوش شانس

OLEDها در حقیقت نسل جدیدی از LEDها به‌شمار می‌روند که با پیشوند Organic در ابتدای آن، اشاره به ایجاد ترکیبی آلی دارد که با عبور نور الکتریکی به‌وجود می‌آید. این لایه رسانای آلی در فاصله میان دو الکترود جای گرفته و در حقیقت یکی از الکترودها را نامريی می‌کند. از همین رو به‌دلیل عبور بار الکتریکی کمتر و در عوض روشن و خاموش شدن مداوم دیودهای نوری، تصاویر شفاف‌ترین حد ممکن را به‌خود می‌گیرند. اما به‌نظر می‌رسد تفاوت اصلی این صفحه‌نمایش‌ها با نمونه‌های پیشین در اندازه آنها باشد؛ جایی که با حذف لایه الکترودی ابتدایی، این صفحه‌نمایش نه‌تنها قابلیت باریک‌شدن به اندازه یک مو را دارد، بلکه امکان انعطاف‌پذیری آن و نیز مصرف کمتر باتري از موارد مشخص این‌گونه صفحه‌نمایش‌ها محسوب می‌شود.

البته این نمونه‌ها هیچ‌گاه به تولید انبوه نرسیدند و تنها یکی دو برند به استفاده از این صفحه‌نمایش‌ها در گوشی‌های تلفن‌همراه خود روی آوردند که آن هم پس از مدتی از خط توليد خارج شد، این در حالی است که کنتراست و روشنایی تصاویر در این صفحه‌نمایش تفاوت خاصی با نمونه‌های LED ندارد. سامسونگ اولین برندی بود که پس از معرفی این تکنولوژی قصد استفاده از آن را داشت که ظاهرا به دلیل بروز مشکلات متعدد، از این موضوع صرف‌نظر کرد. نوکیا نیز یکی از گوشی‌های آینده خود را با این صفحه‌نمایش معرفی کرده است.

Super AMOLED نسلی برای بقا

با وجود فناوری‌های تازه‌وارد در حوزه تصویرسازی گوشی تلفن‌همراه، ‌به‌تازگی شرکت کره‌ای سامسونگ همه را غافلگیر کرده و نوع جدیدی از صفحه‌نمایش را در قالب گوشی تازه‌وارد خود به بازار معرفی کرده است. Super Active-Matrix Organic Light-emitting Diod تنها صفحه‌نمایشی است که تمامی لایه‌های روی خود را حذف کرده تا کاربر بتواند مستقیم خود صفحه‌نمایش را لمس کند. این قابلیت این امکان را می‌‌دهد تا از حداکثر قابلیت تماسی بهره برد. البته این برند قصد دارد تا در محصولات جدید خود در خانواده GALAXY از این صفحه‌نمایش نیز استفاده کند. Super AMOLED‌ها 20 درصد بیش از صفحه‌نمایش‌های دیگر روشنایی دارند. این در حالی است که این تازه‌واردها 80 درصد نسبت به مدل‌های پیشن،‌ کمتر نور خورشید را منعکس کرده و از همین رو قابلیت خواندن در نور مستقیم را آسان‌تر می‌کنند. نکته مهم دیگر مصرف کمتر این صفحه‌نمایش‌ها است که در مقایسه با نمونه‌های قبلی 20 درصد کاهش نشان می‌دهد. از طرفی وجود این همه قابلیت و نیز حذف لایه‌های اضافی سبب شده تا این صفحه‌نمایش در ميان ساير رقبا باریک‌ترین باشد. ‌البته در حال حاضر هیچ خبری از حضور سایر برندها در این حوزه وجود ندارد.

اپل و صفحه‌نمایش جادویی

شرکت اپل با عرضه آی‌فون تمامی نگاه‌‌ها ‌را به سمت خود معطوف کرد؛ جایی که تمامی کاربران متفق‌القول قابلیت لمسی آی‌فون را برترین ویژگی این گوشی می‌دانستند. اما این برند در عرضه محصول جدیدش با اعتماد به نفس بالا اعلام کرد که آیفون4 تفاوت فاحشی با نمونه‌ پیشین داشته و آن‌هم صفحه‌نمایش گوشی است که وضوح تصویرش در هر اینچ نسبت به قبل چند برابر شده است.

این صفحه‌نمایش که توسط برند ال‌جی برای این گوشی ساخته شده، در هر اینچ 326 پیکسل را در خود جای داده که وضوحی ایده‌آل را برای کاربر فراهم می‌آورد. به‌دلیل استفاده از صفه‌نمایش از نوع LED برای این گوشی، قابلیت تصویری این نمونه نیز در حد قابل توجهی است و در حقیقت وضوح تصاویر 640×960 پیکسلی را به ارمغان می‌آورند.

این صفحه‌نمایش که با نام Retina Display معرفی شده به اندازه‌ای از وضوح بالا برخوردار است که بیش از مقداری است که چشم انسان بتواند آن را تشخیص دهد. این در حالی است که با وجود عرضه چنین صفحه‌نمایشی از سوی ال‌جی، همچنان گوشی‌های خود این برند به استفاده از صفحه‌نمایش‌های قدیمی‌تر بسنده کرده‌اند.

فناوری‌های تصویری آنچنان رو به گسترش است که ممکن است هر روز شاهد عرضه انواع جدیدتری از صفحه‌نمایش برای گوشی تلفن‌همراه باشیم، این در حالی است که در این حوزه برندهایی موفق هستند که تجربه ساخت صفحه‌نمایش در ابعاد بزرگ‌تر را دارا هستند. سامسونگ به‌عنوان یکی از برندهای سرشناس در عرصه تولید تلویزیون‌‌های LCD و LED، در حال حاضر برترین شرکت گوشی‌سازی است که از صفحه‌نمایش‌های ایده‌‌آل برای محصولات خود استفاده می‌کندبرای تشکر از نویسنده روی سپاس کلیک کنید
پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: atefeh.75 ، ?اُمـ¥ßα∂ ßoےد? ، Zakeri M ، mohamad.nikjoo


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان