برا تو
برا تو

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
حل کردن مشکل آتش سوزی باتری های لیتیوم یون

حل کردن مشکل آتش سوزی باتری های لیتیوم_یون
#1


حتماً می دانید که در صورت داغ شدن بیش از حد یک باتری لیتیوم-یون، امکان آتش گرفتن و حتی انفجار آن وجود دارد، خصوصیتی که تاکنون به دفعات در تلفن های هوشمند مشاهده شده و هاور بورد های ارزان قیمت را نیز به ابزارهایی خطرناک و غیر قابل استفاده تبدیل کرده است که شرکت های هواپیمایی اجازه حمل آنها را به مسافران نمی دهند.


محققین دانشگاه استنفورد اما راه حل نسبتاً ساده ای برای حل این مشکل خطرناک و ایمن ابداع کرده و نوعی از باتری لیتیوم-یون را ساخته اند که در صورت رسیدن به دمای بیش از حد و خطرناک، به شکل خودکار فعالیت خود را تا کاهش درجه حرارت متوقف خواهد ساخت.

وجود چنین قابلیتی علاوه بر این موجب افزایش عمر باتری ها نیز خواهد شد، چرا که گرما یکی از اصلی ترین عامل های صدمه و کاهش عمر باتری به شمار می آید.

محققین برای امکان پذیر کردن چنین قابلیتی، یک نوار باریک و منعطف پلیمر را در اطراف باتری قرار می دهند که روی آن ذرات رسانا از جنس نیکل قرار گرفته اند. در صورت ایجاد گرما باتری دچار انبساط شده و این موضوع ذرات رسانا را از یکدیگر دور خواهد کرد، روندی که در نهایت به غیر فعال شدن باتری خواهد انجامید.

پس از خنک شدن باتری نیز روند معکوس اتفاق افتاده و نزدیک شدن دوباره ذرات رسانا به یکدیگر، موجب فعال شدن مجدد باتری خواهد شد؛ ویژگی بسیار سودمندی که امیدواریم به زودی شاهد اضافه شدن آن به محصولات الکترونیکی باشیم، خصوصاً ابزارهایی که مثل هاوربوردها به باتری غول آسایی مجهز هستند و انفجار آنها می تواند صدمات زیادی در پی داشته باشد.خاکـــــــــــــی باش تا خاکـــــــــــــ نشدیبرای تشکر از نویسنده روی سپاس کلیک کنید
پاسخ }}}}


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان