برا تو
برا تو

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
تحقیقات نشان می‌دهد تلفن همراه مانع از توجه به محیط می‌شود

تحقیقات نشان می‌دهد تلفن همراه مانع از توجه به محیط می‌شود
#1


خیلی از مردم روزانه ده‌ها بار گوشی‌شان را چک می‌کنند. هربار که پیامی دریافت می‌کنند یا زمانی که منتظر یک ایمیل هستند؛ خلاصه هربار که گوشی صدا می‌دهد نگاهی به آن می‌اندازند. بعضی افراد این موضوع را به سطح دیگری برده‌اند و دست بردار گوشی‌شان نیستند. اینها یادشان نمی‌آید آخرین باری که تماس چشمی یک دقیقه‌ای داشته‌اند کی بوده. اگر گوشی را از آن‌ها بگیرید مثل کسی که شماره‌ی چشم‌اش 4 است و عینک‌اش را گم کرده سرگردان و حیران به دنبال شی مکمل (یعنی گوشی‌شان) می‌گردند. برای بعضی دیگر گوشی وسیله‌ی بازی و کم‌کم تبدیل به کارشان شده؛ آن هم شبانه‌روز. موضوع این است که خود این افراد به اندازه‌ی اطرافیان از پیشامد این رفتارها آگاه نیستند.

تا به حال مجبور شده‌اید یک جمله را چندین‌ بار برای کسی که سرگرم گوشی‌اش است تکرار کنید؟ تحقیقات جدید ثابت کرده اعتیاد به تلفن همراه، توجه به محیط و تمرکز و در نتیجه “حال خوب” را از بین می‌برد.
محققان دانشگاه ویرجینیای آمریکا و دانشگاه کلمبیا، در یک تحقیق مشترک از 221 نفر از دانشجویان دانشگاه کلمبیا خواستند و هشدار اطلاع‌رسانی (notification) گوشی‌های خود را روشن کنند و روی حالت صدا بگذارند. این اقدام برای این بود که از دریافت حداکثر تعداد این هشدارها اطمینان حاصل کنند.


پس از آن از دانشجویان خواستند احساس هیجان و عدم توجه خود را با هر صدای هشدار ثبت کنند. تعجبی نبود که هرچه تعداد هشدارها بیشتر می‌شد، فرد مشوش‌تر می‌شد.

به گفته‌ی کاستادین کوشلو (Kostadin Kushlev)، سرپرست این تیم تحقیقاتی: “گوشی‌های هوشمند به عنوان منبع ایجاد حواس‌پرتی به علائم و نشانه‌های عدم تمرکز و توجه دامن می‌زنند.”


این سندروم در علم با نام “You Don’t Say Syndrome” شناخته شده است. ما اسیر این سندروم هستیم. دل کندن از گوشی برای‌مان سخت است. حتی در صمیمانه‌ترین و شادترین لحظات زندگی، حتی وقت تفریح و سرگرمی.


کوشکو در ادامه می‌گوید: “این یافته‌ها نشان می‌دهد ارتباط مداوم ما با دنیای دیجیتال و کم توجهی به دنیای اطراف ممکن است در جوامع مدرن منجر به مشکلات عمده‌ی روحی شود.”
برای تشکر از نویسنده روی سپاس کلیک کنید
پاسخ }}}}
سپاس شده توسط: pesarpesar ، sp.alijani


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان